Patykiem po piasku

Dzisiaj postanowiłam odejść od tematów pogodowych i zająć się czymś bardziej kreatywnym. Nie nawiążę też w żaden sposób do wszechobecnego Halloween, tak na wszelki wypadek, jakbyście mieli już tego trochę dość 😉

Dziś będzie artystycznie!

画

画 huà malować, rysować

Pamiętacie TEN post o mężczyźnie? Jeśli tak, to zapewne zastanawiacie się co ma pole wspólnego z malowaniem i dlaczego znajduje się w tym właśnie krzaku. A może nie? Może od razu przypomnieliście sobie jak w czasach dzieciństwa rysowaliście obrazki na piasku, jeśli nie na plaży to gdzieś na polu właśnie? Ja patrząc na ten znak z kolei zapominam o tym, że ten kwadrat w środku to pole i widzę go w ten oto sposób:

obraz w ramce

Oczywiście znajdzie się teraz mnóstwo osób mówiących: „ale przecież chińskie tradycyjne obrazy to zwoje, nikt ich w ramy nie oprawiał!”. Prawda. Te obrazy, które kojarzą nam się z chińskim malarstwem (po chińsku 国画 guóhuà czyli „krajowe malarstwo”) mają formę zwojów, a nie oprawionych w ramę płócien. Grafika, którą zaprezentowałam powyżej, to jest moje własne wyobrażenie krzaku 画 i tak naprawdę ma ona wiele wspólnego z tym dlaczego krzak ten właśnie tak wygląda.

Prezentowany dziś krzak 画 huà „malować, rysować” jest kolejnym z serii znaków uproszczonych. W swojej nieuproszczonej formie, nadal używany np. na Tajwanie i w Hong Kongu, wygląda o tak: 畫. Na różnice między jednym, a drugim chyba nie trzeba wskazywać. Ale są też podobieństwa! 田 tián „pole” się ostało 🙂 Nie pozostaje nam w takim razie nic innego jak sprawdzić o co z tym polem w malowaniu chodzi, bo nie do końca o to, że w malarstwie chińskim przeważał motyw natury 😉

Historycznie

Pod lupę musimy wziąć oczywiście formę nieuproszczoną, jako tę która uformowała się, nazwijmy to, naturalnie 😉 Pamiętacie TEN post o „pisadłach”? Opisywałam w nim górną część nieuproszczonej formy opisywanego dziś krzaka, czyli 聿. Na wszelki wypadek raz jeszcze przypomnę pierwotny wygląd tego elementu:

yu jiaguwen

a teraz 画 (畫)z kości wróżebnych (ta po prawej, źródło obrazka: 《画说汉字》)

Scan0011

Ręka trzyma pędzel nad zakończonym już prawie obrazem. Piękne? Piękne! W późniejszych formach krzaku „obraz” pod pędzlem zmieniał trochę kształt, coraz bardziej przypominając dzisiejszy znak 田 (brązy: 22jin00 , pismo pieczęciowe: 41zh00),  który interpretowany jest w niektórych źródłach jako granica czy obszar podzielony granicami, co ma sugerować, że pierwotnym znaczeniem znaku 画 było: „Tworzenie mapy przy użyciu narzędzia do pisania, określanie granic świata”. Znaczenie to na przestrzeni czasów zniknęło i zastąpiło je dzisiejsze „malować”, „rysować”. Upraszczając znak w latach 50. XX wieku znad pola otoczonego czterema kreskami pole bez piora (dzisiejszy element w piśmie nieuproszczonym:tian z kreska) zabrano rękę z pędzlem bi-zi-yanbian (1) (dzisiejszy element w piśmie nieuproszczonym聿). Z pierwotnej formy na kościach wróżebnych został w krzaku sam obraz. Trochę symboliczne, biorąc pod uwagę fakt jak wiele „obrazów” powstaje dzisiaj bez użycia ręki i pędzla, a przy użyciu nowych/nienowych technologii: druku, specjalistycznego oprogramowania itp.

Ciekawostki

Co zrobić, żeby z malowania powstał obraz? W piśmie chińskim nie potrzeba do tego wielkiego talentu. Wystarczy do krzaka 画 dodać sufiks 儿 – 画儿 huàr „obraz”, 画画儿 huà huàr „malować obraz” 🙂

No to teraz zabieramy się do malowania 画. Jak?  Zobaczcie TUTAJ (forma uproszczona), albo TUTAJ (forma nieuproszczona).

Zastanawialiście się kiedyś jaki jest najbardziej znany obraz na świecie? Odpowiedź, bardziej zaskakującą niż się Wam wydaje, znajdziecie na jednym z moich ulubionych vlogów.

Reklamy

One thought on “Patykiem po piasku

  1. Pingback: Nie tylko porcelana | Architecture is a good idea - blog o architekturze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s